BLOG

Jak podejmować dobre decyzje

Każdy chce, żeby jego decyzje były dla niego dobre. Uczymy się tego już od dziecka. Przyglądamy się naszym rodzicom i najbliższemu otoczeniu w jaki sposób robić to skutecznie. Poruszając temat podejmowania decyzji warto na początku pojąć czym to w ogóle jest. Otóż podejmowanie decyzji to „proces polegający na zbieraniu i przetwarzaniu informacji o przyszłym działaniu” (według A. K. Koźmińskiego autora książki Zarządzanie. Teoria i praktyka). Decydujemy, kiedy pragniemy, by częścią naszego doświadczenia stało się to, co ta decyzja przyniesie w konsekwencji.

Każdy z nas zawsze ma w głowie obraz tego, co decyzje przyniosą i nie jest ważne, czy te obrazy są zgodne z rzeczywistością czy też nie, i czy te obrazy są zbliżone do rzeczywistości, czy wręcz przeciwnie. Decydujemy, potem podejmujemy działania, a potem doświadczamy konsekwencji działań.

Nie ma decyzji – nie ma działań.
Nie ma działań – nie ma konsekwencji działań.

Jesteśmy w stanie określić to, czy decyzja jest dobra czy zła dopiero PO EFEKTACH, jakie przyniosła. Nie jesteś w stanie powiedzieć stanowczo, że Twoja decyzja była dobra lub zła DOPÓKI NIE ZOBACZYSZ pozytywnych lub negatywnych konsekwencji swojej decyzji.

Czasem podjęte przez Ciebie decyzje, pomimo negatywnych konsekwencji nazywasz SŁUSZNYMI. Robisz to dlatego, że podejmujesz te decyzje kierując się swoim systemem wartości, etyką, moralnością, czyli tym jak ukształtowałeś się na przestrzeni swojego całego życia. Dokonując wyboru dokonujesz go, by np. być w zgodzie z własnym sumieniem czyli, by CZUĆ SIĘ DOBRZE. Pragniemy takich decyzji, które w rezultacie przyniosą nam przyjemne lub neutralne emocje!

Przyjemne emocje = wniosek, że to była dobra decyzja
Nieprzyjemne emocje = wniosek, że to była zła decyzja

I nawet jak podejmujemy decyzję „niby” z korzyścią dla innych, których np. kochamy, to w efekcie mamy przyjemne emocje, kiedy widzimy tych, których kochamy cieszących się wynikiem naszych decyzji. DECYZJE są po prostu DECYZJAMI i w swojej istocie nie są ani dobre ani złe, bo liczą się tylko ich OWOCE i same owoce mówią Ci (jak już pisałem) o skuteczności decyzji.

Ile razy podjąłeś decyzję i potem rzeczy potoczyły się niefortunnie, czułeś się źle, ale… za jakiś czas niespodziewanie wszystko przybrało inny obrót i nagle dostałeś więcej niż się spodziewałeś na plus hmmmmm… czyli podjąłeś wtedy dobrą decyzję czy nie? Teraz widzisz, że to się okazało po jakimś czasie.

Czynnik czasu też jest tutaj ważny, ponieważ to czas ukazuje nam prawdę o nas samych, a więc też o konsekwencjach naszych postanowień i działań. Odkrywa przed nami prawdę o decyzjach. 

Jeśli już mam nazywać jakąś decyzję złą decyzją to jest to dla mnie taka decyzja, która NIE ZOSTAŁA PODJĘTA – ponieważ jest to ucieczka, przeniesienie odpowiedzialności na coś lub kogoś innego. Powiesz mi, że czasem to daje pozytywne skutki i dla Ciebie, i innych. OCZYWIŚCIE, ponieważ zawsze są wyjątki od reguły, wszystko płynie i nic nie jest pewne i określone. ZAWSZE PODEJMUJESZ DOBRE DECYZJE jeśli je podejmujesz – PODJĘCIE KAŻDEJ DECYZJI TO TAK NAPRAWDĘ CZĘŚĆ PROCESU BUDOWANIA UMIEJĘTNOŚCI PODEJMOWANIA DECYZJI czyli zwykły trening, który odbywa się od narodzin aż do śmierci. Nie ma tutaj doskonałości i niedoskonałości. Ćwiczymy to bez przerwy.

Zatem kierujesz świadomie swoim życiem i jesteś za nie w 100% odpowiedzialny, jesteś eksperymentatorem w życiu i nie obwiniasz się za decyzje, ale jesteś obecny w życiu i płyniesz z nim.

Dowodem na to, że każda decyzja jest OK, ponieważ jest podjęta jest to, iż zawsze się czegoś na tych decyzjach uczysz i wzmacniasz siebie. Nawet niekorzystne konsekwencje jakie przynosi decyzja, to szansa na wzrost, a podejmujesz decyzje, bo chcesz wzrastać i sprawiać, że Twoje życie stanie się lepszym. Cały czas dążymy do szczęścia. Każda decyzja to działania, a działania to konsekwencje – konsekwencje to emocje, a emocje to kolejne decyzje.

Każda decyzja ma zapewnić nam szczęście. Uczymy się czym dla nas jest szczęście oraz czym nie jest. Jedni uczą się tego szybciej, a inni wolniej, lecz każdy z nas do tego dąży bezwzględnie. Jedni chcą szczęścia poprzez sięganie bezpośrednio po nie, a inni mają w nawyku sięgać po szczęście uciekając przed nieszczęściem. Jedni dążą do szczęścia mając plan, a inni losowo odbijają się od zdarzeń licząc na dobry los, łut szczęścia. Jedni chcą brać odpowiedzialność za wszystko co robią, a inni unikają tej odpowiedzialności. Jedni chcą świadomie decydować o sobie, a inni nie.

Jak podejmować dobre decyzje?

– Po prostu je podejmować z największą dla siebie i innych korzyścią
– Być uważnym i gotowym na zmierzenie się z konsekwencjami bo to jest właśnie odpowiedzialność
– Ciesząc się swoim życiem i wolnością wyboru nawet wtedy, kiedy ta wolność oznacza wybór z narzuconych możliwości, ograniczeń
– Pozwalając sobie na błędy, które tak naprawdę są tylko nauką
– Czerpiąc z wiedzy innych ludzi oraz ich doświadczeń
– ŻYJĄC W ŚWIADOMOŚCI TEGO, ŻE KAŻDY WYBÓR PROWADZI W KONSEKWENCJI DO CZEGOŚ DOBREGO
– Wiedzieć, że decyzji w życiu podejmiemy jeszcze wiele i od żadnej tak naprawdę całe nasze życie nie zależy ale jakiś tylko jego etap
– Starać się zauważać coraz więcej zależności pomiędzy emocjami, a wynikami decyzji, ponieważ to emocje pchają nas do decyzji i nie zawsze przez emocje mamy jasność myślenia
– Starać się monitorować swoje przekonania związane z decyzjami i uwalniać te ograniczające

Zawsze podejmowałeś najlepsze dla siebie decyzje i zawsze będziesz – chociaż możesz uważać inaczej, bo np. zaznawałeś wielkiej straty, ubóstwa czy odrzucenia, a potem żałowałeś, to wiedz, że nawet ŚWIADOMOŚĆ TEGO, ŻE PODJĄŁEŚ NIEFORTUNNĄ W KONSEKWENCJI DECYZJĘ jest już samo w sobie dostrzeżeniem tego, że się to zrobiło, zatem wiedzę o tym JAK JUŻ NIE POSTĘPOWAĆ W PRZYSZŁOŚCI. To jest właśnie proces nauki. Nie ma znaczenia co straciłeś, bo największe znaczenie ma to, co przed Tobą, co możesz zyskać. Wybór należy do Ciebie jak ODCZYTASZ swoje decyzje i ich konsekwencje, jak je zinterpretujesz i co zrobisz z nimi dalej.

Dla mnie najlepszym podejściem zawsze jest kierować uwagę na to, czego pragnę, by wzrastało. Nakieruj więc nadajniki i odbiorniki na rozwiązania, a nie problemy i ciesz się dokonywaniem decyzji z jeszcze większym pragnieniem doświadczania tego, co najlepsze. CIESZ SIĘ, ŻE MOŻESZ PODEJMOWAĆ DECYZJE, ŻE MASZ TAKĄ MOŻLIWOŚĆ. Naucz się dostrzegać w każdej decyzji okazję, a zawsze będziesz czuł, że podejmujesz dobre decyzje, bo zawsze będzie w nich coś wartościowego.

To decyzje nadają życiu smaku, poruszają życie, sprawiają, że życie jest żywe! Jeśli unikasz decyzji, to Twoje życie będzie martwe, bez wyrazu, a Ty będziesz czuł, że Twoje życie jest martwe, stoisz w miejscu, czas ucieka między palcami. Decyduj i rób to świadomie, a Twoje życie zacznie być coraz bardziej świadome, uczciwe i ciekawe!

Wspieram
Łukasz

Ps. Napisz do mnie jeśli chcesz skutecznej pomocy w swoich problemach! Kliknij TUTAJ



2 komentarze

Click here to post a comment