BLOG

Jak sprawnie rozwiązywać problemy

neurointuicja

Każdy z nas doświadcza w życiu różnych przeciwności losu, które nazywamy potocznie problemami. Samo słowo „problem” określa sytuację, w której trzeba znaleźć rozwiązanie, z której trzeba znaleźć wyjście.

Nie zawsze jednak podoba nam się sposób, w jaki warto sytuację rozwiązać. Od strony logicznej zazwyczaj wydaje się wszystko oczywiste, nie ma przeszkód, ale od strony emocjonalnej bywa trudno, ponieważ uruchamiają się nasze przekonania, które podważają nasze umiejętności, poczucie zaradności, pomysłowość itp. Często nie przyznajemy się do tego i przekonujemy innych, że nas nie rozumieją, unikamy rad innych, bywa, że atakujemy ludzi, kiedy nam doradzają – bo mają rację.

Każdy problem ma rozwiązanie, ale nie zawsze jesteśmy na to rozwiązanie gotowi emocjonalnie, albo po prostu tego rozwiązania nie widzimy, nie znamy, nie mamy kogo się doradzić, nie szukamy tego kogoś, jesteśmy z tym sami lub mamy przekonanie, że i tak nikt nie jest w stanie nam pomóc, więc wybieramy samotność, brak rozwiązań. Ograniczamy samych siebie z różnych powodów.

Kiedy pojawiają się problemy możemy zareagować w kilka możliwych sposobów:

  • poszukiwanie rozwiązań
  • przeżywanie emocjonalne (użalanie, poczucie winy, złość)
  • szukanie winnych
  • przeczekanie
  • ucieczka
  • wyparcie

Bez względu na rodzaj reakcji moglibyśmy uprościć wszystko do bardzo instynktownych reakcji typu uciekać czy walczyć?

Uciec od problemu na różne sposoby, czy zrobić wszystko, aby ten problem rozwiązać tak samo na różne sposoby? Oto jest pytanie. Często też sami nie wiemy, czy uciekać czy rozwiązywać? Wtedy tkwimy w zawieszeniu, czekając na cud.

Oto lista przydatnych rzeczy, jakie warto zrobić aby rozwiązywać sprawnie problemy:

NAJPIERW EMOCJE czyli ADAPTACJA
Zobacz co czujesz. Przyjmij to, co czujesz. Przyjmij problem. Tak, on jest i trzeba dać mu uwagę. Zgódź się na to, co czujesz i na to, że ten problem istnieje. Zgódź się również na to, że możesz go nie rozwiązać, konfrontując się z możliwą najgorszą konsekwencją. Jeśli zgodzisz się na nią, poczujesz, że nie boisz się działać i nic nie będzie Cię sabotowało. Rozwiązanie wewnętrznego konfliktu spowoduje, że poczujesz spokój. Akceptacja gra tutaj kluczową rolę. Dzięki adaptacji emocjonalnej cała reszta idzie sprawniej.

Pamiętaj. Nie liczy się to, ile ktoś ma siły i wiedzy, ale ile potrafi unieść emocjonalnie. A z odpowiednim nastawieniem i wiedzą, jak postępować z problemami stajemy się niezwykle odporni!

DECYZJA
Podjęcie decyzji, że rozwiążesz ten problem jest bardzo istotne, ponieważ nie możesz robić czegoś na 100%, jeśli nie będziesz zaangażowany na 100%. Tylko tak zaangażujesz też potencjały swojego mózgu, do których nie masz świadomie dostępu. On uruchomi się jeśli będzie kierunek i parcie na cel, jeśli nie będzie odwrotu.

OBIETNICA/PRZYSIĘGA
Obiecaj sobie, że rozwiążesz swój problem. To wzmacnia decyzje. Obietnica dodaję zawsze sił, kiedy tracimy nadzieję. Pamięć o złożeniu przysięgi pozwala podnieść z najgorszego bagna. Dodaje siły, kiedy wydaje się, że już jej nie ma. Przysięgnij!

PLAN
Zrób dokładny i bardzo racjonalny plan działania. Krok po kroku co będziesz robił i kiedy. Najlepiej w kalendarzu. Konsekwentnie realizuj założenia. Jeśli coś nie pójdzie po Twojej myśli to wiedz, że wpłynie to na resztę kroków. Jak? Zapisz zmiany. Przewiduj.

PORADA
Radź się ludzi, kiedy nie wiesz, nie możesz, nie umiesz. Nie wstydź się prosić o wytłumaczenie czegoś. Nie hamuj postępów tylko przez swoją dumę. Nie trać czasu. Idź, pytaj – najwyżej Ci powiedzą nie wiem, albo po prostu nie. Jeśli trzeba będzie inwestuj w odpowiedzi finansowo. Wiedza to potężny sprzymierzeniec i potrzebujesz ją mieć.

MENTALNA I EMOCJONALNA GOTOWOŚĆ NA WIELE PRÓB
Obserwuj swoje myśli i emocje. Patrz czym straszy Cię umysł jeśli to robi. Od razu zgadzaj się na to, w duchu. Musisz uzyskiwać stan akceptacji na to, co Ci stwarza głowa – tylko wtedy przestanie to stwarzać, a musisz mieć umysł wolny od walki. On musi być pełny wiary i nadziei oraz pomysłów. Aby to miejsce zwolnić trzeba mieć akceptację na to, co może nadejść zanim to w ogóle nadejdzie lub nie. To leży w Twoim własnym interesie, aby nic nie wypierać, a wszystko uznawać – szczególnie co dzieje się w Twoim wnętrzu. Weź pod uwagę, że może nie będzie łatwo, ale będzie warto!

NAUKA
Trzeba się uczyć nowych rzeczy jeśli to, co wiemy nie wystarczy. Tak samo trzeba nieustannie wyciągać wnioski i tak właśnie wzrastasz stając się mądrzejszy z dnia na dzień. Twoje problemy muszą stać się dla Ciebie szasną jeśli już są. Nie czymś co ma Cię zgnieść, ale czymś dzięki czemu urośniesz i zmienisz się na lepsze. Zasilając cierpienie powiększasz je, ale czerpiąc z nich naukę wzbogacasz się wewnętrznie. Jak inaczej chcesz sobie z tym poradzić? Musisz nastawić swój umysł i emocje odpowiednio. Zatem… Twoje problemy to Twoja szansa. Do czego? Dowiesz się!

Staw czoła swoim wyzwaniom. Bo tym jest problem w istocie – WYZWANIE rzucone Tobie przez życie, albo Tobie przez Ciebie samego. We wszystkim jest zawsze głębszy sens. Czas go pokazuje. Doświadczenia ludzi, z którymi pracowałem cały czas mi o tym przypominają. Ciągle słyszę słowa: „Łukasz gdyby nie to, że…. to ja bym dzisiaj nie…”
I taka prawda. Otwórz się na to, że życie Ci pokaże po co to wszystko. Jeśli jednak będziesz zajęty walką, niezgodą, wyparciami itp, to będziesz tracił czas. Daj czasowi czas!

Pamiętaj, że nie tylko Ty masz takie wyzwania, ma je każdy! Ja też! Każdy na świecie radzi sobie z nimi najlepiej, jak tylko potrafi i Ty też. Nie ma człowieka na tym globie, który nie miał nigdy poważnego wyzwania.

Jesteśmy tak skonstruowani, że mamy sobie radzić ze wszystkim, co nas spotka w życiu. Umiemy to. Potrzebujemy tylko dać odpowiednią ilość uwagi, aby zrozumieć, to co nas spotkało oraz wiedzieć, co trzeba z tym uczynić. To jest właśnie główny cel!

Wspieram
Łukasz

Ps. Napisz do mnie jeśli chcesz skutecznej pomocy w Twoich problemach! Kliknij TUTAJDodaj komentarz

Click here to post a comment